جمعه, 29 شهریور 1398 - Friday 20 September 2019

rajaiee

خانه ی تاریخی رجایی ها، متعلق است به مرحوم حاج محمدباقر رجایی هرندی معروف به پیازی. وی در زمان های قدیم دارای خدم و حشمی بوده است و یکی از بزرگان و اربابان هرند به حساب می آمده است. این شخص دارای فرزندانی از جمله: حاج آقاحسین، آقاعلی، ابوالقاسم، علی آقا، حیدرعلی و محمدآقا، است.
برخی از مردم این شهر معتقدند که این فرد در زمان های قدیم بسیار ظالم بوده است و گاهی اوقات اتفاق می افتاده است که خدمتکاران خود و یا مردمی که بر سر مساله ای با او بحث می کردند را در حیاط خانه اش به زیر ضربات شلاق بگیرد. بر همین اساس امروزه مردم با دیدن بقایای خانه ی وی همیشه یاد ظلم هایش می افتند و این شعر را می خوانند:

خانه ای کز ظلم آبادش کنی                             آه مظلومان خرابش می کند

طبق نقل برخی افراد، مرحوم رجایی هرندی؛ بانی مراسم های روضه خوانی 9 روز اول محرم هم بوده است و می توان گفت پایه های اولیه هیات در محله ی دربه را ایشان بنا نهادند.
خانه ی حاج محمدباقر رجایی هرندی که به خانه ی تاریخی رجایی ها (پیازی ها) معروف است، در محله ی دربه ی شهر هرند نزدیک قدس الحسین (ع) واقع است. این خانه در زمان های قدیم، ساخت و بنای منحصر به فردی داشته است؛ بطوری که دور تا دور حیاط آن را اتاق های بزرگ و خان نشین تشکیل می داده است اما امروزه بدلیل بی توجهی مسوولین دو سمت آن (اتاق های شرقی و جنوبی) را خراب کرده اند و خیابان ساخته اند، و امروزه تنها اتاق های شمالی وغربی آن باقی است که اگر مسوولین مربوطه هرچه زودتر به بازسازی آن نپردازند این اثر تاریخی بزرگ که باید جزء آثار ملی کشور باشد، با خاک یکسان می گردد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار