جمعه, 29 شهریور 1398 - Friday 20 September 2019

به نقل ازوبلاگ هرند الماس شرق اصفهان، 

 

سال ها بعد از عاشـورای سال 61 هجری قمری و مـاجرای قیام تـاریخی امام حـسـیـن (ع)، در حدود سال 310 یا 320 هجری شمسی اولین هیات هـرند به نام هیات عزاداران حضرت سید الشهدا (ع) معروف به هیات مـرکـزی هـرند متعلق به محله ی جـول آبـاد به سرپرستی پدر حاج آقا رضا امیـن زاده برگزار شد و مراسم روضه خوانی را به مدت ده شب به راه انداخت که این هـیات بعد هـا در سال 1347 هـ.ش. به طـور رسـمی به عـزاداری پرداخت. دومیـن هـیات این شهر در محله ی دَربـه به سرپرستی حاج محمد باقر رجایی در خیمه ای که بانی آن فـردی به نام حاج آقـا میرزا بوده است به راه افتاد و در سال 1332 هـ.ش. توسط گروهی از جوانان، به نام حضرت سجاد(ع) نام گذاری شد و سپس به سرپرستی حاج بهرام مـیرزا کلانـتـر (کدخدای شهر) و محمد آقـا کـلانـتر قریـشی در سال 1348 هـ.ش. با اهـدای پرچـمی از طرف آستان قـدس رضوی به طور رسـمی به عـزاداری پـرداخـت، و سـومـیـن هـیات در محله ی شهیدیان یا کُـشـته به سرپرستی عـلی کـنعانی تأسیس شد و امروزه با نام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به طور رسمی به عزاداری می پردازد.
شرح عزاداری آن زمان به این ترتیب بود که مردم از اول محـرم تا روز نهم (تـاسـوعا) را در کوچه پس کوچه هـای هـرنـد و مخصوصا بازار چهار کوچه به صـورت صف و مـنـظـم و با در دست داشـتـن یک شال به خـوانـدن اشعاری در مرثیه ی امـام حـسین (ع) و یـارانـش می پرداخـتـنـد و سـپـس بعد از طی مـسیـر مـشخصی وارد خـیمه می شـدنـد و بعد از مـدتـی عزاداری در خیــمه، مراسم را خـتـم می کردنـد. که به ایـن شـیـوه عـزاداری در زبـان مـحلّـی "دوره" می گویـنـد و در بـعـد از ظهـر هـر روز مراسم روضه خوانی در همان خـیـمه برگزار می شد.
در روز دهـم محرم (عـاشورا) مـردم هــر مـحـله ی هــرنــد اسـبی را به عنوان نماد ذوالجناح آمـاده کـرده و به طرف قـبـرستان هـای مـحلـه ی خـود (قـبـرسـتان جــول آباد و دَربـه) حرکت می کـردنـد و پــس از تـوقــفــی کـوتـاه در قـبرسـتـان، بـا سـوز و گـداز و سـیـنه زدن به سـمـت خیمه ها می رفـتـند و در آنجا تا ظهـر به اجـرای مـراسـم تـعـزیه خوانی می پـرداخـتـند. عزاداری مردم هــرنــد در مـحـرم ِ آن زمــان بـا مــراســم روضه خـوانی در بـعـد از ظـهـر عـاشورا به پـایـان مـی رسـیـد و در روز یـازدهــم مـحرم خـیـمه حســینیه که توسط دو تیرک (سـتون چوبـی) عَـلَم شـده بـود را جـمع می کردند. در ضمن برای روشـنایی خیمه از شـمع ها و چراغ های بادی نیز استفاده می کردند.

توضیحات تصاویر

1- تعزیّه اُسراء - هیأت حضرت سجاد - روز یازدهم محرّم الحرام
2- سفره ی کَرَمِ حضرت ابا عبدالله (ع) و اطعام عزاداران حسینی
3- شال زنی در مراسم دوره ی هیأت حضرت سجاد (ع) محلّه ی دَربه
4- مجسّم کردن گودال قتلگاه و شهادت امام حسین (ع)
5- مراسم دوره ی هیأت حضرت سجاد (ع) محلّه ی دَربه
6- مراسم ذوالجناح - صبح عاشورا
7- مراسم ذوالجناح هیأت حضرت سجاد (ع) - روز عاشورا
8- مراسم فرات
9- هیأت عزاداران حضرت سیّدالشّهدا (مرکزی) محلّه ی جول آباد، مهمان هیأت حضرت سجاد محلّه ی دَربه در روز تاسوعا
10- هیأت مرکزی، مهمان هیأت حضرت سجاد - روز تاسوعا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار