چهارشنبه, 07 اسفند 1398 - Wednesday 26 February 2020
به روزهای پایانی مرمت وبازسازی خود رسیده است؛

یکی از اهداف شهرداری هرند در انجام عملیاتهای عمرانی توجه ویژه به میراث فرهنگی و گذشته هرند است که در این راستا با مرمت و بازسازی آثار فرهنگی و قدیمی هرند در این راه قدم بر می دارد.
یکی از این میراثها کوچه باریک و کم عرض  جنب مسجد سادات است که به کوچه آشتی کنان معروف است.

📿 کوچه های قهر و آشتی (آشتي كنان) چه هستند؟

▫️ كوچه ها و خانه هاي بافت قدیم  شهر هرند حكايات بسيار بزرگ و زيادي را در دل خود جاي داده است كه از معماري اصيل ،زيبا و منحصر به فردي برخوردار است كه در سال هاي اخير سعي شده تغييراتي در آنها ايجاد نشود و سبك قديمي خود را نيز به خوبي حفظ كند.

▫️ كوچه هاي آشتي كنان هرند هنوز هم همان رنگ و بوي خشت و گلي را دارند و به خوبي ميتوان آنرا حس كرد. كوچه هاي آشتي كنان در دل بافت قديم هرند يكي از ميراث هاي گرانبهاي هنر ايران است.

▫️در كوچه هاي آشتي كنان هرند ، يكسري پيچ هاي هاي باريكي هستند كه در طول مسير خيلي تكرار مي شوند و يه مسير پيچ در پيچ را درست كرده است كه همگي به يكديگر راه دارند و كمتر كسي آنها را ممكن است نشناسد.

▪️چرا به اين كوچه هاي باريك و پيچ در پيچ خشت و گلي كوچه هاي آشتي كنان مي گويند و چه داستاني در پشت پرده آن نهفته است؟

▫️داستان از اين قرار است كه از آنجايي كه اين كوچه ها بسيار تنگ و باريك بودند به سختي دو نفر مي توانستند از آن عبور كنند و منجر به اتفاق جالب و شيرين روبرو شدن دونفر که مدت ها با هم قهر بودند شد.

در روزگاران قديم دو نفر كه باهم قهر بودند تصميم داشتند از اين كوچه گذر كنند كه در نقطه با هم روبرو مي شوند و از آنجايي كه كوچه بسيار باريك بود و امكان گذر كردن از كنار هم نيز به آساني مقدور نبود مجبور شدند با هم به صورت سينه به سينه روبرو شوند (يعني يك وري شوند )كه اين امر باعث مضحك شدن اين تردد شد و هر دو نفر در كوچه گير كردند و با سلام و صحبت اجباری  كم كم  بناي آشتي و صلح فراهم گرديد و منجر به اين شد كه كينه ها را از دل بشويند .

🔸 كوچه هاي آشتي كنان ، كوچه هايي تنگ با ديوار بلند و كاه و گلي هستند.

97041710 new

97041714 new

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار