شنبه, 27 مهر 1398 - Saturday 19 October 2019

انجام پروژه های عمرانی مانند احداث خیابان ها و میادین و اصلاح هندسی آن ها، جمع آوری زباله ها و رسیدگی به فضای سبز شهر تنها قسمتی از خدماتی است که شهرداری ها به شهروندان ارائه می دهند. در واقع شهرداری ها بیش از 400 نوع خدمات ارائه می دهند. شاید شهروندان ندانند که نصب علائم راهنمایی و رانندگی و همچنین سرعتگیرها یکی از خدمات کوچک ولی مهم شهرداری است. بهسازی بافت فرسوده، نگهداری و تعمیر وسایل پارک ها، مدیریت بحران (مثلا در مواقع آبگرفتگی) و ... جزو خدمات کمتر شناخته شده شهرداری است. شهرداری بدون هیچ منتی از تولد تا مرگ به مردم خدمات ارائه می دهد. از جمع آوری زباله های بیمارستانی گرفته تا آماده سازی قبرستان برعهده شهرداری است.

در واقع عوارض شهرداری بابت ارائه این نوع خدمات گرفته می شوند. این عوارض به سه دسته کسب و پیشه، نوسازی و خودرو تقسیم می شوند.

چرا مردم عوارض شهرداری را جدی نمی گیرند؟

اسم عوارض شهرداری که به میان می آید واکنش های مختلفی را از سوی مخاطب موجب می شود؛ واکنش هایی که عمدتاً منفی و در موضع سئوال و ابهام است. این سوال بسیاری از شهروندان است که چرا باید عوارض بدهیم؟ "قبض آب و برق و گاز و تلفن می دهیم، مالیات می دهیم، هزار جور واریز به حسابهای دولتی بابت گذرنامه و گواهینامه و ... هم داریم. عوارض شهرداری هم بدهیم؟ آن هم وقتی کوچه مان آسفالت نیست؟ خیابان مان دست انداز دارد؟" و ...

یکی از عواملی که مردم این سوال را می پرسند و یا عوارض شهرداری را زیاد جدی نمی گیرند عدم اطلاع از خدمات شهرداری است. دلیل دیگر عدم اجبار در پرداخت قبوض عوارض در زمان مقرر است. به عبارت دیگر در صورتی که کسی قبض آب و برق را پرداخت نکند بابت این بدهی، آب و برق خانه را قطع می کنند ولی اگر شهروندی قبضهای شهرداری را پرداخت نکند شهرداری برخورد جدی با او صورت نمی دهد گرچه قانون اجازه برخورد را داده است.

قانون چه می گوید؟

ضمانت اجرایی قانون عوارض شهرداریها چیست؟ آیا قانون برای پرداخت نکردن عوارض تصمیمی گرفته است؟ در پاسخ باید گفت قانون به شهرداریها اجازه داده در صورت عدم پرداخت به موقع عوارض نوسازی شهروندان، نسبت به قطع برق و گاز آنها اقدام نماید. براساس ماده 12 قانون نوسازی و عمران شهری چنانچه خانواری عوارض نوسازی ملک خود را در زمان مقرر پرداخت نکند شهرداری پس از گذشت دو ماه و بعد از صدور اخطار می تواند اقدام به قطع برق و سپس گاز خانه مذکور کند. قانونی که تاکنون در شهر ما و بسیاری از شهرهای دیگر اجرا نشده و به نظر می رسد با همکاری شهروندان در پرداخت قبوض، نیاز به اجرای آن نباشد.

شهرداری چه می گوید؟!

حمید شهبازی شهردار هرند در این خصوص گفت: با توجه به انجام طرح های عمرانی در شهر و تحولی که در این راستا به وجود آمده است و با توجه به این که شهرداری هرند درآمدهای پایداری ندارد، پرداخت عوارض توسط مردم می تواند کمک شایان توجهی به شهرداری در آباد کردن شهر داشته باشد.

وی همچنین افزود: از همه هرندی ها -چه ساکنین این شهر و چه غیرساکنین- می خواهیم تا عوارض خودروی خود را داخل شهر پرداخت نمایند تا عواید آن وارد هرند شود.

گفتنی است شهرداری هرند به مناسبت های مختلف (از جمله دهه فجر) تخفیف هایی را به پرداختی ها تعلق می دهد. همچنین در صورت پرداخت به موقع عوارض،شهروندان از 10 درصد جایزه خوش حسابی برخوردار می شوند و در صورت عدم پرداخت به موقع علاوه احتساب به قیمت روز، شهروندان باید جریمه ای را نیز پرداخت نمایند.

حرف های خودمانی با هرندی ها

همه اين حرفها را گفتيم تا به اينجا برسيم كه شهرداری هرند بخاطر نداشتن درآمدهای پایدار و برخوردار نبودن از حقوقی مانند عوارض آلایندگی و حقوق دیگری(که بعلت جمعیت پایین در مقایسه با شهر اصفهان از هرند دریغ می شود) بیش از سایر شهرداریها نياز به حمايت مردم دارد. ما هستيم كه شورا و شهردار را انتخاب كرده ايم و بايد از برنامه هاي شهرداری حمايت كنیم. براستی چرا ما هرندی ها در پرداخت به موقع عوارض شهرداري كوتاهي مي كنيم؟ چرا وقتي مثلاً یک آرايشگر موهاي سرمان را اصلاح ميكند همان جا دستمزدش را مي دهيم ولي با اینکه شهرداری هر روز زباله های خانه مان را جمع مي كند در دادن هزینه آن تعلل مي كنيم؟!

حرف آخر

همه ما زیر سقف این شهر زندگی می کنیم، بر اتوبوس و تاکسی اش سوار می شویم، در کوچه ها و خیابان هایش قدم می زنیم و ... و اگر می خواهیم شهری زیبا برای دیدن، و هموار برای عبور و مرور، و سالم برای نفس کشیدن، و ... داشته باشیم باید در ساختن اش، و آبادانی اش، و عمرانش تشریک مساعی کنیم. اگر قبض آب و برق و گازمان را پرداخت نکنیم چه می شود؟ انشعاب مان را قطع می کنند و این امر چون برای ما محسوس است ناگزیرمان می کند که قبوض مان را بپردازیم. و اگر قبض عوارض مان را پرداخت نکنیم از آنجا که شهرداری درآمد دیگری ندارد، ناگزیر باید از این ارگان حداکثر توقع حمل و نقل زباله هایمان را داشته باشیم نه عمران و آبادانی و احداث راهها و اصلاح معابر وصدها کار سازنده دیگر را...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار