سه شنبه, 28 خرداد 1398 - Tuesday 18 June 2019
گفتگو با رییس شورای اسلامی شهر هرند به مناسبت روز شوراها؛

مردم می گویند مهمترین خواسته ما را فراموش نکنید

محمد علی جعفری هرندی متولد 29 آبان 1349 و دارای کارشناسی ارشد مدیریت است که در حال حاضر ریاست دوره چهارم شورای اسلامی شهر هرند را بر عهده دارد. به مناسبت روز شورا با وی به گفتگو نشستیم که ماحصل آن را در زیر می خوانید.

قبل از عضویت در شورا چه سمت هایی را تجربه کرده بودید؟

من در آموزش و پرورش از سال 69 خدمت کرده ام. در مقاطع دبستان، راهنمائی، دبیرستان و پیش دانشگاهی و همچنین دانشگاه در رشته علوم انسانی تدریس کرده ام و در سال 82 و 83 به عنوان شهردار در خدمت مردم شریف هرند بودم.

شهردار بودن سخت تر است یا عضو شورا بودن یا معلمی؟

سوال سختی است! اما به طور کلی پاسخ گوئی به مردم کار سخت تری است. ولی نمی توان آنها را مقایسه کرد چون تربیت مقوله بسیار پیچیده ای است. اگر کسی از روی تعهد و با مسئولیت پذیری کار کند همه این کارها سخت است ولی سختی آنها نیز شیرین است.

و در حوزه کنونی خودتان شهردار بودن سخت تر است یا عضو شورای شهر؟

شهردار بودن مسلما سخت تر است چون شهردار پاسخگو به مردم و شورای شهر و دیگر مسئولان است.

به نظر شما مهمترین کاری که شورای چهارم در این سه سال انجام داده چه بوده؟

به نظرم اینکه درب شورا را به روی مردم باز کردیم و اعتماد مردم به شورا و شهرداری جلب شد کار بسیار مهمی بود. چرا که ارتباط مردم با این مجموعه ضعیف بود و تعاملات کافی صورت نمی گرفت به نحوی که عده ای می گفتند پس از 14 سال از تشکیل شوراها نمی دانستیم دفتر آن کجا است!

اوایل پس از رایزنی با شهردار سعی کردیم اعتماد مردم را به این مجموعه زیاد کنیم. در این راستا جلسات متعدد با حضور نخبگان، اقشار مختلف برگزار کردیم. یکی از آفت های مدیریت شهری بی تفاوتی شهروندان نسبت به شهرشان است و ما در این جهت گامهای موثری برداشتیم و به نوعی مردم را با مجموعه مدیریت شهری یعنی شهرداری و شورای شهر آشتی دادیم. اکنون نتیجه اقدامات را می بینیم که بودجه یک میلیاردی به 4 میلیارد افزایش پیدا کرده است و این به معنی اضافه شدن درآمدهای شهرداری است. وقتی مردم می بینند کار می شود مشتاقانه دیون خود به شهرداری می پردازند. ما در اعتبارات محلی افزایش 300 درصدی داشتیم.

یکی از مهمترین وظایف شورا انتخاب شهردار است. در ارتباط با این انتخاب خود توضیح می دهید؟

از 12/6/1392 یعنی یک ماه پس از استقرار دولت جدید شورای اسلامی هرند کار خود را آغاز کرد. اولین کار شورای شهر انتخاب شهردار است که ما رایزنی های زیاد داشتیم و با چندین گزینه مصاحبه و جلسه داشتیم که پس از جلسات متعدد به این جمع بندی رسیدیم آقای شهبازی بهترین گزینه است. پر انرژی بودن ایشان و سابقه کار در شهرستانی بزرگ، باعث می شود دید بازی داشته باشند.

مردم بیشتر برای چه مواردی به شورا مراجعه می کنند؟

هر آنچه کاستی و عیب در شهر باشد مردم برای مطرح کردن آن به شهرداری مراجعه می کنند. در ادارات و شهرداری و بهداشت و درمان و هر موردی دیگر.

آیا مردم درست مراجعه می کنند؟

بله. در کتاب قوانین و مقررات بیش از 30 مقوله ذکر شده از مقولات فرهنگی، بهداشتی و غیره که شورا بایست نظارت کند

مهمترین معضلی که مردم هرند با آن مواجه هستند چیست؟

مردم بیشتر در مورد مباحث بهداشتی درمانی پی گیر هستند و شکوه و گلایه دارند و مباحث آموزشی و فرهنگی نیز همینطور ولی مهمترین خواست مردم ارتقاء بخش به شهرستان بوده است که در آن صورت خیلی از موانع و مشکلات خود به خود حل می شود. آن ها می گویند مهمترین خواسته ما را فراموش نکنید.

مهمترین برنامه شورا در سال آتی چیست؟

ما در 16 ماه باقی از عمر شورای فعلی، در درجه اول پی گیر ارتقاء بخش به شهرستان هستیم و اشتغال آفرینی و توسعه شهرک صنعتی اولویت بعدی ماست. همچنین در بحث بهداشت و درمان نیز برنامه هائی داریم.

آیا تصوری که قبلا از شورا داشتید و چیزی که با آن مواجه شدید یکی بود؟

من قبل از آن شهردار شورای دور دوم و در تعامل با شورا بودم ولی سال 92 که وارد سیستم شدیم را نمی توان با 82 مقایسه کرد. نیازها و خواسته های مردم جهش پیدا کرده است. تغییر نسلها، تفاوت در نیازها و خواسته ها را در پی دارد و نمی توان با خواسته های ده سال پیش مقایسه کرد و از این جهت متوجه شدم چقدر مشکل و کم و کاستی داریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار