سه شنبه, 28 خرداد 1398 - Tuesday 18 June 2019

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري اصفهان، دكتر رسول زرگرپور در مراسم جشن درختكاري و گراميداشت هفته ي منابع طبيعي و آبخيزداري، اظهارداشت: متاسفانه هنوز باور نكرده ايم كه وضعيت محيط زيست و منابع طبيعي خوشايند نيست و سه برابر ظرفيت زيست محيطي از محيط زيست استفاده مي كنيم.
زرگرپور افزود: براساس استانداردها بايد از ۳۰-۴۰ درصد ظرفيت منابع آبي كشور استفاده نمود ولي در حال حاضر از ۸۰ درصد ظرفيت منابع آبي كشور استفاده مي شود.
وي به آلودگي هوا اشاره كرد و افزود: در سال ۹۲ در طول ۱۱ ماه تنها ۷۸ روز هواي سالم در استان وجود داشت كه با تمهيدات صورت گرفته و اجراي طرح جامع كاهش آلودگي هوا تعداد روزهاي هواي سالم به ۲۱۷ روز رسيده است.
رسول زرگرپور با بيان اينكه در اكثر كشورهاي درحال توسعه اين شرايط وجود دارد، افزود: شرايط نگران كننده است و اگر اين شرايط را بپذيريم ۵۰ درصد مشكلات حل خواهد شد ولي چون به اين باور نرسيده ايم هيچ اقدام اساسي صورت نگرفته است.
استاندار اصفهان با بيان اينكه ۱۱۰ سال از تاسيس سازمان منابع طبيعي مي گذرد، گفت: كارهاي زيادي انجام شده است ولي هنوز موفق نبوده ايم .
وي جلسه ي مقام معظم رهبري با همه ي دست اندركاران محيط زيست در روز درختكاري در سال گذشته را نقطه ي عطفي برشمرد و گفت: ايشان سخنان بسيار مهمي را در اين روز ايراد نمودند و سياست هاي كلان محيط زيست را ابلاغ كردند و اين يك فرصت طلايي براي محيط زيست كشور مي باشد.
زرگرپور با اشاره به اينكه فرصت طلايي امروز هيچگاه وجود نداشته است، تصريح كرد: ‌مقام معظم رهبري فرمودندكه حتي تخريب مراتع براي ساخت حوزه ي علميه هم جايز نمي باشد و با توجه به سياست هاي دولت تدبير اميد در حفظ محيط زيست بايد از فرصت ايجاد شده نهايت استفاده را نمود.
مدير ارشد استان با تاكيد بر اينكه حفظ مراتع، جنگل ها و محيط زيست به سازمان خاصي مربوط نيست، گفت: همه در قبال محيط زيست مسئوليند و همه ي مردم جامعه بايد در ابتدا از خود شروع كنند و مثلاً با عدم استفاده از خودروهاي تك سرنشين و ... براي جلوگيري از آلودگي هوا و حفظ محيط زيست قدم بردارند.
وي افزود: اساس محيط زيست برنهادها و اعتقادات مردمي استوار است و همه ي مردم و سازمان هاي مسئول بايد دست در دست هم دهند و در اين مسير حركت كنند.
زرگرپور شرايط استان را ويژه تر از نقاط ديگر كشور خواند و افزود: نزديك به ۶ ماه از سال آبي گذشته است و در شهر اصفهان تنها ۱۸ ميلي متر بارش گزارش شده ست و با اين ميزان بارش كه در حد صفر است، ۷۵ درصد بارش هاي سال آبي را در حقيقت از دست داده ايم.
رسول زرگرپور اضافه كرد: در استان اصفهان ۸۸ ميلي متر و در سرشاخه هاي زاينده رود ۷۵۰ ميلي متر بارش گزارش شده است كه به ترتيب ۳۵ و ۲۰ درصد نسبت به بلند مدت كاهش داشته و نشان مي دهد كه سال سخت و نگران كننده اي را در پيش خواهيم داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار