در حال مرور خبرها بودم که ناگهان تیتری توجهم را جلب کرد "فروش کل اکران نوروز ۹۵ از ۱۶ میلیارد گذشت/ رقم فروش فیلم‌ها". روی آن کلیک کردم. مدیرکل دفتر سینمای حرفه ای اعلام کرد: فیلم های «من سالوادر نیستم!»، «۵۰ کیلو آلبالو»، «بادیگارد»، «ابد و یک روز»، «خشم و هیاهو»، «کفشهایم کو؟» و «کوچه بی نام» با استقبال زیادی روبرو بودند به طوری که در سینماهای تهران اکران نوروزی فیلم ها به دلیل استقبال مخاطبان تا اذان صبح ادامه داشته است.

بسیار وسوسه کننده بود. با خود گفتم بچه ها را جمع کنیم و فردا برویم سینما. اما وقتی فکرش را می کنم که باید 85 کیلومتر راه طی کنم که به سینما برسم پشیمان می شوم! آخر این جا هرند است؛ ما سینما نداریم.

 

در کل بخش جلگه یک سینما وجود ندارد

در دولت یازدهم اقبال مردم به سینما زیاد شده است. سالن های سینما به زبان آمار بر اساس قانون عرضه و تقاضا، فضای عرضه یک کالا باید متناسب با تقاضا باشد و بنابراین این انتظار وجود دارد که زیرساخت های سینمایی برای ارائه آثار سینمایی و به عبارتی سالن های سینمایی افزایش یابد. هم اکنون بالغ بر 1141 شهر در کشور وجود دارد که از این میزان 60 شهر دارای سینما و 1081 شهر یعنی حدود 95 درصد فاقد سینما هستند که متاسفانه هرند یکی از این شهرهاست. *

هرند مرکز بخش جلگه است، اژیه دیگر شهر آن و دهستان های امامزاده عبدالعزيز و رودشت نیز در این بخش قرار دارد. در سراسر این بخش که حدود 25 هزار نفر جمعیت دارد یک سینما وجود ندارد. حتی در شهرهای اطراف مانند کوهپایه و ورزنه نیز سینمایی نیست. رییس شورای شهر هرند با اشاره به جوان بودن جمعیت بخش جلگه خاطر نشان کرد: شهر ما دارای سه دانشگاه است و بیش از 2000 دانشجو و طلبه در هرند است و 70 درصد از جمعیت 25 هزار نفری بخش جلگه را افراد زیر 30 سال تشکیل داده اند. با این حال هرند از لحاظ امکانات فرهنگی به خصوص برای نسل جوان بسیار ضعیف است.

 

باید بخش خصوصی وارد شود

بر اساس اعلام یکی از دست اندرکاران صنعت سینما برای ساخت یک سالن سینما به بیش از 10 میلیارد تومان نیاز است و در صورتی که بخواهند چندین سالن سینما را تاسیس کنند هزینه ای بالغ بر 50 تا 60 میلیارد تومان نیاز است البته بهای زمین ها در هر منطقه از کشور متفاوت است. از طرفی بودجه شهرداری هرند امسال 4 میلیارد تومان است که از این مقدار حداکثر 80 میلیون تومان آن بودجه فرهنگی است که این میزان بودجه شهرداری تنها کفاف فعالیت های فرهنگی در حوزه شهروندی، برگزاری جشن ها و مراسمات و بزرگداشت ها و سایر موارد ضروری را می دهد. نگاهی به اعداد و ارقام ذکر شده و مقایسه آن ها با یکدیگر ضرورت ورود بخش خصوصی یا خیرین به این مبحث را نشان می دهد. محمدعلی جعفری در این رابطه گفت: اکنون باید بخش خصوصی در این مورد وارد شود و تا این اتفاق نیفتد دولت کاری نمی تواند بکند و چون هرند از لحاظ جغرافیایی در مرکز بخش جلگه قرار دارد در صورت ورود بخش خصوصی جواب می دهد.

بنابراین با توجه به بودجه اندک فرهنگی و در عین حال دشواری های پیش رو در تأمین بودجه های مورد نظر، عملاً ورود دولت به بحث سالن سازی ممکن نیست و تجربه ساخت سالن های سینمایی از سوی دولت ها نشان از شکست این پروژه دارد. از این رو در دولت یازدهم مدیریت سینمایی کشور با ترغیب بخش خصوصی و ارائه زیرساخت های مورد نیاز برای تجهیز سالن های سینمایی به سازندگان مجتمع های تجاری بزرگ، در این راه اقداماتی انجام داد. تجهیز سالن های سینمایی در شهرستان های مختلف از جمله سینما فیروزه نیشابور و سینما زیتون رودبار نمونه ای از این اقدامات است که در شهرستان ها انجام شده است. اکنون تعداد سالن های فعال سینما در مقایسه با دولت پیشین از 212 به 322 سالن فعال (تا پایان تیرماه 94) در دولت یازدهم رسیده است و همه این سالن های سینمایی به سیستم پخش 'دیی سینما' (دیجیتالی) مجهز شده اند. **

*ایلنا

**ایرنا