حمید شهبازی از زمان قبول مسؤولیت تا کنون تحولات مختلفی را در حوزه های عمرانی، میراثی و فرهنگی در هرند به وجود آورده است. با وی در آستانه سال آخر دوره چهارم شورای اسلامی شهر به گفتگو نشسته ایم.

حمید شهبازی از زمان قبول مسؤولیت تا کنون تحولات مختلفی را در حوزه های عمرانی، میراثی و فرهنگی در هرند به وجود آورده است. با وی در آستانه سال آخر دوره چهارم شورای اسلامی شهر به گفتگو نشسته ایم.

پروژه های شاخص عمرانی در سال آخر کدامند؟
همانطور که گفتید سال آخر است و پروژه های عمرانی که پیش بینی شده اند  با سرعت و کیفیت بالا در حال انجام است. از جمله پروژه های شاخص سال جاری می توان به ساختمان شهرداری هرند اشاره کرد. ساختمان حال حاضر شهرداری 50 سال قدمت دارد و دیگر جوابگوی نیازهای شهرداری جهت خدمات رسانی به شهروندان نیست و لذا نیاز به ایجاد فضای مطلوبتر برای کارکنان و مردم بود. به همین منظور ساختمان جدید شهرداری در حال احداث است و امیدواریم با تلاشی که همکاران حوزه عمران می کنند آن را تا پایان این دوره به بهره برداری برسانیم.

محل کنونی شهرداری چه کاربری قرار است داشته باشد؟
با توجه به این که محل کنونی شهرداری در مرکز شهر است و فضای سبز مناسبی دارد به مجموعه فرهنگی تفریحی باغ بانوان تبدیل خواهد شد تا یکی دیگر از قولهائی که به مردم هرند داده شده عملی شود. در حال حاضر متاسفانه هیچ مجموعه فرهنگی تفریحی برای بانوان در سطح شهر نداریم و ایجاد چنین مکانی یکی از مطالبات مردم از شورای شهر و شهرداری بود. با توجه به موقعیت ساختمان کنونی، امکان برگزاری مرتب و منظم برنامه های فرهنگی و آموزشی در حوزه های مورد نیاز خصوصا با محوریت خانواده وجود دارد و می تواند گام مهمی در پیشبرد برنامه های فرهنگی شهرداری و ایجاد فضای مفرح و شاد برای بانوان باشد.

مکان ساختمان جدید کجاست؟
در سایت اداری شهر است که ادارات دولتی کمابیش مستقر هستند و مردم برای امور خود به آنجا مراجعه می کنند. بنابراین مناسب دیدم که شهرداری هم در آنجا مستقر شود. این ساختمان با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان و معماری متناسب با شهر هرند و شهرهای کویری احداث خواهد شد.

اکنون در چه مرحله ای است؟
مقدمات کار انجام شده و ستونها در حال اجراست و عملیات سفت کاری در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید.

راجع به طرح های دیگر بگویید.
یکی از برنامه های شورای شهر و شهرداری افزایش سرانه فضای سبز در شهر بود. ما در محله صفار فضایی در حدود  3 هکتار را تملک کردیم که امیدواریم تا پایان امسال این فضای سبز خوب را با طرح زیبا و امکانات خوب و مناسب تقدیم مردم کنیم. این نکته را نیز اضافه کنم که چاه آب در این مکان حفر شده و زیرسازی و جدول گذاری آن انجام شده و سعی می کنیم در دهه فجر امسال آن را تقدیم مردم کنیم.

95042204

پروژه بلوار کشاورز در چه مرحله ای است؟
آزادسازی بلوار کشاورز از مطالبات دیگر مردم بود که نزدیک دو دهه منتظر آن بودند چرا که مردم هرند در صنعت حمل و نقل جاده ای فعالیت زیادی دارند و برای تردد ماشینها و رفتن به  شهرهای همجوار با مشکلات زیادی روبرو هستند و  هرند نیز جاده کمربندی ندارد. قسمتی از این آزادسازی سال گذشته انجام شد و ادامه آن هم با همکاری مردم به نتیجه رسید. خاکبرداری و زیر سازی آن صورت گرفته و در حال جدول گذاری آن هستیم و بزودی  آسفالت ریزی و روشنائی آن انجام می شود و به امنیت شهروندان، جلوگیری از آلودگی زیست محیطی و نگهداری و مراقبت از زیر ساختهای شهر کمک خواهد کرد. این پروژه از طرح های شاخص است که قول آن به مردم داده شده بود و با عنایات خداوند و همکاری مالکان در آینده نزدیک تقدیم شهروندان خواهد شد و برنامه ریزی افتتاح آن برای هفته دولت است.

طرح های دیگر عمرانی چه هستند؟
با پیگیریهایی که شهردار و شورا و بخشدار انجام دادند شبکه گذاری فاضلاب مسکن مهر شهرستان هرند از امروز شروع شد. جا دارد از فرماندار، مهندس امینی مدیر آب و فاضلاب استان اصفهان و آقای روزبهانی مدیر آبفای هرند  تشکر می کنم که بودجه ای برای شبکه گذاری این دو سایت مسکن مهر اختصاص دادند. بلافاصله بعد از شبکه گذاری مسکن مهر نسبت به ارائه خدماتی که متعهد شده و با بنیاد مسکن و مسکن و شهرسازی هماهنگ نموده است، اقدام خواهد تا مشکلاتی که مردم با آن ها مواجه هستند هر چه زودتر بر طرف شود.
آسفالت بلوار دانشگاه با هماهنگی با راه و شهرسازی از دیگر پروژه های شهرداری هرند بود که صورت گرفت. بلوارهایی مانند صفار،ً بسیج، ارشاد و کشاورز نیز در دستور کار آسفالت هستند. در بعضی از خیابان ها با توجه این که در حال انشعاب گذاری آب و فاضلاب هستند و به منظور از بین رفتن منابع شهرداری و عدم اسراف، در زمان مناسب روکش آسفالت شان انجام خواهد شد.


از شما به خاطر تلاش های تان در حوزه میراث تقدیر شد. در این زمین توضیح می دهید؟
این عنایتی که مسئولین استان داشتند و بنده را به عنوان شهردار نمونه در حوزه گردشگری انتخاب کردند، وظیفه و رسالت من را سنگین تر می کند. گردشگری، به عنوان صنعتی پاک  که قابلیت خوبی در حوزه اقتصادی و درآمد زائی دارد و می تواند به توسعه پایدار کمک کند، فعالیت جهادی چند بخشی را می طلبد.  هم سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی و هم شهرداریها باید ورود پیدا کنند ضمن این که بستر برای مشارکت بخش خصوصی نیز آماده باشد چرا که به علت محدودیتهای مالی در یکی دو سال گذشته، میراث فرهنگی و شهرداری امکان ورود مستقیم و سرمایه گذاری ندارند.
بنده پا را فراتر از شهر هرند می گذارم. برای مثال روستای تاریخی قهی با 50 اثر تاریخی ثبت شده و همچنین روستاها و شهرهای دیگر شرق اصفهان قابلیت بالایی برای جذب گردشگر دارند و می توانیم گردشگری را در تمام شش بخش و 12 شهر و بیش از 160 روستا ایجاد کنیم و مجموعه کامل گردشگری را برای بازدید کنندگان، چه داخلی و چه خارجی فراهم نماییم اما این مهم می طلبد که بین دستگاهها و بخش خصوصی هماهنگی بوجود آید و حمایت کامل و تمام قد از این حوزه بوجود بیاید.

95042205

95042203

امسال شهرداری قرار است در زمینه مرمت آثار تاریخی چه کاری انجام دهد؟
بحث مرمت آثار تاریخی مانند سال گذشته در حال انجام است و فاز دوم بازار به اتمام رسید و قصد داریم به سراغ بازسازی آثار دیگری برویم تا بتوانیم آن ها را بهتر معرفی کنیم.
یکی از برنامه های مهم شرق اصفهان که در صورت تحقق نقطه عطفی در حوزه گردشگری شرق اصفهان و کل استان خواهد بود به ثمر رسیدن مجموعه فرهنگی گردشگری حسین آباد هرند است با نام "آفتاب" است. مقدمات مورد نیاز، طراحیها، مجوزات، سرمایه گذاری با سرعت در حال انجام است و امیدواریم با تسهیلاتی که سازمان شهرداری ها در اختیار ما می گذارد و علاقه مندی بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در این امر بتوانیم کمپ فرهنگی، تفریحی و گردشگری را ایجاد کنیم. این طرح کار کلان و اثر گذاری است که سعی می کنیم مقدمات آن را در این دوره انجام دهیم و امیدواریم باعث توسعه شهر هرند و شرق اصفهان شود.

چند خانه تاریخی در تملک شهرداری است؟
خانه های تاریخی در تملک ما نیست. بخشی از آن ها توسط مالکان شان به میراث فرهنگی هبه شده اند تا میراث مرمت و بازسازی کند و مورد استفاده قرار دهد مانند خانه صباغ. برخی نیز هنوز مالک خصوصی دارند.  

آیا شهرداری ستاد مدیریت بحران دارد؟
بله، طبق دستور العملی که ابلاغ شده بود این ستاد را تشکیل دادیم که جلسات آن به صورت مستمر تشکیل می شود و مصوباتی دارد. در این ستاد مشکلاتی که ممکن است در زمان بارندگی ایجاد شود را بررسی می کنیم. در حال حاضر نیز بسیاری از مکان هایی که زمان بارندگی مشکل ایجاد می کردند در دستور کار ساماندهی هستند.

از شرکت مدیریت پسماند شهرداریهای شرق اصفهان بگوئید؟
این شرکت تاسیس شده است و  در آینده ای نزدیک شهرداریها نسبت به ساخت سکوهای موقت زباله خواهند نمود تا درآن ها زباله ها جمع آوری و به سایت اصلی منتقل شود و در آنجا زباله های تر تبدیل به کود کمپوست خواهند شد.  بدین ترتیب کمک زیادی به حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آسیب زدن به خاک و منابع آب زیر زمینی خواهد شد.


بودجه امسال شهرداری چه مقدار بوده؟
بودجه شهرداری امسال 27 میلیارد ریال است که با توجه به وضعیت نامطلوب درآمد شهرداریها در سال جاری بودجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.
مردم در پرداخت عوارض و دیگر موارد همکاری داشته اند ولی با توجه به رکودی که کشور در دوسال گذشته دچار آن بوده، شهرداریها به طور مستقیم آسیب می بینند و درآمدها جوابگوی حتی هزینه های جاری نیست، یعنی دولت باید ورود پیدا کند و به طور مستقیم و مستمر به شهرداریها کم درآمد و کم جمعیت کمک کند بخصوص شهرداریهائی مثل ما که مشکلات فراوانی داریم.

شما به عنوان شهرداری فرهنگی شناخته می شوید که کارهای فرهنگی زیادی انجام داده اید که شاخصترین آن برگزاری بزرگداشت آیت الله فاضل بود، برنامه هایان در زمینه فرهنگی چیست؟
امسال بنا بر این داریم دو فرهنگسرا  تحت عنوان سراهای محله در شهر ایجاد کنیم که مقدمات این کار در حال انجام است.
همچنین برای برگزاری یک سری کلاسها و همایشهای متفاوت با محوریت خانواده در سطح شهر برای شهروندان برنامه ریزی نموده ایم. قصد داریم درجهت نشاط اجتماعی و آنچه به فرهنگسازی در حوزه اجتماع و زندگی شهر نشینی است گام برداریم. مشارکت با کانونها و گروه های فرهنگی نیز انجام می شود و در سال جاری افزایش کیفی و کمی خواهد داشت.
بحث دانشنامه هرند –که به پیشینه و فرهنگ هرند می پردازد- نیز در حال پیگیری است که در قالب کتابی فاخر عرضه خواهد شد.
برگزاری جشنها، همایشها، سمینارها، کارگاههای آموزشی و شناسائی مشکلات اجتماعی شهر و تلاش جهت رفع آنها، تقویت مبانی فرهنگی مردم از مباحثی است که به آنها پرداخته می شود.

سخن پایانی؟
تشکر می کنم از کلیه همکاران در شهرداری؛ چه کارمندان و چه کارگرانی که یکدل و یکصدا برای پیشرفت شهر  تلاش می کنند. همچنین قدردان حمایتهای بی دریغ اعضای شورای اسلامی شهر و مردم نیز هستم.

95042202